Pokiaľ plánujete v najbližšej dobe stavať rodinný dom alebo iný typ stavby, prípadne realizovať rekonštrukciu staršej budovy, určite viete, že získanie stavebného povolenia a kolaudačného schválenia nie je také jednoduché. K tomu, aby ste tieto povolenia získali, je nevyhnutné mať vypracovanú projektovú dokumentáciu a postavená stavba musí spĺňať určité štandardy, aby sa mohla bezpečne využívať a obývať. Súčasťou schvaľovania stavby počas kolaudácie je zároveň aj energetické ohodnotenie hospodárnosti budovy, v rámci ktorého sa taktiež posudzuje to, či daná stavba spĺňa všetky potrebné energetické štandardy.
Prísnejšie energetické požiadavky ohľadom hospodárnosti sa týkajú najmä novostavieb postavených v posledných pár rokoch, čoho dôvodom je zhoršujúca sa situácia v oblasti znečisťovania životného prostredia, klimatickej krízy a zároveň aj plytvania prírodných zdrojov. Aj pri starších stavbách a budovách, ktoré prešli rekonštrukciou je však taktiež potrebné dodržať určité energetické štandardy.
Cieľom energetického ohodnotenia je teda najmä dosiahnuť to, aby daná stavba dosahovala, čo najlepšiu úroveň energetickej hospodárnosti a stopy vytvorené využívanými energiami mali tým pádom čo najnižší podiel na tvorbe emisií oxidu uhličitého. V prípade, že potrebujete získať energetický certifikát, cena sa stanovuje pre každú stavbu podľa individuálnych odlišností, ako je napríklad jej veľkosť a druh, resp. či ide o rodinný dom, byt alebo budovu určenú na iné účely, než obývanie. V prípade, že vaša stavba spĺňa všetky stanovené energetické štandardy, v príslušnom certifikáte budete mať zároveň určené aj zaradenie do energetickej triedy, pod ktorú daná stavba na základe vyhodnotenia jej hospodárnosti patrí. Rozdelenie do energetických tried sa značí písmenami od A po G, avšak spomedzi týchto tried by mali stavby postavené v posledných rokoch spĺňať minimálne triedu B a pri najnovších stavbách, ktoré vznikli po roku 2016 je podmienka ešte prísnejšia a stavba by mala patriť do triedy A1.